czwartek, 23 listopada 2017

Zadar nocą - wyprawa Bałkany #4Po zmroku otoczenie staje się zupełnie inne, spokojniejsze. Nagle dostrzegamy więcej szczegółów. 

Kiedy w ciągu dnia nieustannie za czymś pędzimy, spiesząc się nie wiadomo dokąd, nocą zwalniamy tempo. Obserwacja tego zjawiska w mieście jest dla mnie niezwykle fascynująca. Według mnie jest to także najlepsza pora dnia na zwiedzanie miast. W tym czasie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, tłumy turystów nagle gdzieś znikają, a nie wiadomo skąd wyłaniają się tubylcy spacerujący po starówce. 


Miasto nocą przedstawia nam swój największy urok, dzięki grze świateł. Fasady budynków, mosty, odbicia w wodzie to wszystko możemy zobaczyć z zupełnie nowej perspektywy. Swój urok prezentują nawet całkowicie zaciemnione miejsca z drobnymi akcentami świetlnymi. Narodni trg

Królujący na północnej Dalmacji Zadar to miasto, które warto odwiedzić, pomimo dużych zniszczeń w ostatnich 70 latach, można tu zobaczyć architekturę z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich.


Zeleni trg

Zeleni trg to dawne rzymskie forum, największe z odkrytych w Chorwacji. Niesamowite jest to, że jego ruiny są włączone do życia codziennego miasta, niczym nie ogrodzone służą jako miejsce odpoczynku.

Katedra św. Anastazji

Katedra św. Anastazji to świątynia z XII-XIII wieku, jej fasada z dwiema rozetami sprawia niesamowite wrażenie po zmroku. W świątyni tej znajdują się szczątki św. Anastazji.Morskie Organy - posłuchaj!
Niewątpliwie największym zaskoczeniem były dla nas Morskie Organy, których autorem jest Nikola Bašić. To chyba najoryginalniejszy instrument stworzony przez człowieka. Wyglądają jak schody prowadzące prosto do morza. Dzięki tym organom można usłyszeć niezwykły koncert morza! Muzykę, którą tworzy natura. Jak to możliwe? Wbudowano w nie 35 rur-piszczałek o różnej wielkości, ruch fal sprawia, że można usłyszeć niezwykły dźwięk. W 2006 roku Nikola Bašić za projekt Morskich Organów otrzymał europejską nagrodę wykorzystania przestrzeni publicznej

Posłuchajcie sami dźwięku natury, na powyższym filmiku.

Pozdrowienie słońca

Pozdrowienie słońca
Poznawanie nowych miejsc wieczorową porą urozmaicają tego typu instalacje ze świata sztuki współczesnej. Pozdrowienie słońca, którego autorem także jest Nikola Bašić to efektowne wykorzystanie energii słonecznej. Po zachodzie słońca w sąsiedztwie Morskich Organów rozpoczyna się spektakl kolorowych świateł. 22-metrowy okrąg został ułożony z ponad 300 szklanych płyt. Jak w każdym mieście i tutaj można kupić pamiątki nocą.


Po zachodzie słońca koci mieszkańcy miasta wyruszają na przechadzkę. Na powyższym zdjęciu kicia czekająca na swoją porcję szynki z lady, gdzie można zakupić pizzę.

Street Art w Zadarze


Miasto nocą? Zawsze!

Pozdrawiam serdecznie
Dagmara


Zobacz kolejny wpis: 

Šibenik o poranku - wyprawa Bałkany #5

http://dziennik-fotograficzny.blogspot.com/2017/11/sibenik-o-poranku.html

 


2 komentarze:

  1. Akurat byłam w tym roku w Zadarze. Nie polubiłam go jakoś szczególnie, ale morskie organy są fantastyczne :) Całkiem inaczej brzmią w spokojny dzień, a wtedy gdy zbliża się burza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nas urzekło chyba dlatego, że było to pierwsze większe miasto na naszej drodze, które poznaliśmy nocą, a wiadomo, wtedy jest inaczej. :) Morskie organy robią wrażenie. Masz rację muszą brzmieć inaczej, kiedy przepływały łódki wydawały inny dźwięk niż kiedy tafla wody była spokojna.

      Usuń

Copyright © 2016 Dziennik Fotograficzny , Blogger