niedziela, 7 stycznia 2018

Split - miasto cesarza Dioklecjana - wyprawa Bałkany #6Split to tętniące życiem miasto, które powstało w murach 1700-letniego pałacu cesarza Dioklecjana, wpisanego na listę UNESCO.


Perystyl, miejsce kultu Dioklecjana. Cesarz pojawiał się w tym miejscu przyjmując poddanych oddających mu cześć.

Pałac powstał w latach 295-305 r. jest to najlepiej zachowana rzymska budowla na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.Spacerując wąskimi uliczkami musimy wznieść się ponad wszechogarniający chaos i spróbować odnaleźć ducha miasta. Przechadzając się śladami cesarza możemy podziwiać architekturę i jej detale.


Charakterystyczną budowlą Splitu jest 61-metrowa romańska dzwonnica, na której szczyt można wejść (za opłatą) i podziwiać panoramę.


Dzwonnica katedry św. Dujama

Wejście na jej szczyt nie należy do najłatwiejszych, przynajmniej nie dla mnie. Niestety nie udało mi się wdrapać na samą górę, lęk przed wysokością zrobił swoje. 


Wspięcie się po tych schodach, gdzie wokół szalejący wiatr próbował zrzucić na sam dół, było dla mnie niemożliwe. 


Mam nadzieję, że kiedyś zbiorę się na odwagę i wejdę na sam szczyt, ponieważ widoki z połowy wysokości są nieziemskie, a co dopiero z samej góry.


Z dzwonnicy udaliśmy się do wnętrza katedry. Katolicka katedra św. Dujama powstała w VII w. w miejscu mauzoleum prześladującego chrześcijan cesarza Dioklecjana.

Wnętrze katedry św. Dujama

Bogato zdobione wnętrze katedry przetrwało liczne przebudowy, stąd możemy w niej odnaleźć mieszankę stylów od romańskiego przez gotycki po barokowy.Katedralne drewniane drzwi zostały wykonane w 1214 roku przez Andrije Buvina, przedstawiają 28 scen z życia Jezusa Chrystusa.W podziemiach katedry znajduje się krypta, która została przekształcona na kaplicę św. Łucji


Krypta, kaplica św. Łucji


Po przeciwnej stronie katedry św. Dujama znajduje się Świątynia Jupitera, uważanego za ojca Dioklecjana, którą przekształcono w katedralne baptysterium. Jej sklepienie składa się  kasetonów, każdy o innym wzorze.

Sklepienie świątyni Jupitera

Wnętrze świątyni Jupitera
 Oczywiście nie obyło się bez kotów.


Informacje praktyczne

Pałac Dioklecjana położony jest między dworcem kolejowym, autobusowym i portem pasażerskim. 

Parkingi znajdują się w pobliżu, jednak ich cena to 30 kn za godzinę za busa. Spacer wewnątrz pałacowych murów i najbliższej okolicy zajmuje ok. 2 - 4 godzin, nam zajął 3 godziny.

Ceny biletów obejmujące:
- katedrę św. Dujama 
- kryptę (Kaplica św. Łucji)
- dzwonnicę
- baptysterium (Świątynia Jupitera)
Do każdego z tych miejsc można kupić oddzielny bilet lub łączony - 45 kn / 6 euroPozdrawiam serdecznie
DagmaraZobacz kolejny wpis: 

Omiš - piasek, morze, góry, rzeka - wyprawa Bałkany #7

http://dziennik-fotograficzny.blogspot.com/2018/01/omis.html

1 komentarz:

  1. Byliśmy w Splicie w te wakacje. Piękne i bardzo zatłoczone w sezonie! Choć bardzo nam się podobało to jednak większy sentyment mamy do Trogiru :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziennik Fotograficzny , Blogger