sobota, 12 maja 2018

Szlak Orlich Gniazd - część 2 +przewodnik do pobrania

 

Przedstawiamy Wam drugą część naszej busowej majówki Szlakiem Orlich Gniazd z historią i legendami w tle! 

 


Przemierzyliśmy szlak, zobaczyliśmy mnóstwo zamków i pałaców, a dzięki rekonstrukcji wnętrz, przenieśliśmy się w czasie. Pierwszą część majówkowej relacji możecie zobaczyć tutaj - Szlak Orlich Gniazd,część 1. A teraz zapraszamy na drugą, przygodę z historią i legendami w tle.


Poranek nad zalewem w Pilicy, miejsce jednego z noclegów7. Pałac w Pilicy

Zespół pałacowo - parkowy w Pilicy również wchodzi do Szlaku Orlich Gniazd, pierwotnie w jego miejscu znajdowała się obronna warownia, przebudowana na przełomie XVI i XVII wieku, dziś to pałac otoczony fortyfikacjami bastionowymi. 

A jakie były nasze wrażenia? Aby dotrzeć do fasady budynku, trzeba przejść długą ścieżką, przez park porośnięty wysokimi drzewami. Stawiając kolejne kroki czuliśmy się jak w horrorze. Pomimo pięknej pogody tego dnia, wokół panował półmrok, gęste liście drzew blokowały drogę promieniom słońca, ścieżka wydawała się nie mieć końca, a nad naszymi głowami rozbrzmiewał przerażający odgłos kilkudziesięciu kruków. Natychmiast w naszych myślach pojawiło się skojarzenie symboliczne kruka ze śmiercią i wojną. W Szwecji ptaki te, według tradycji ludowej, uważane są za duchy zamordowanych. Aura panująca na dziedzińcu nie pozwalała na sielski spacer, mieliśmy wrażenie, że w tym miejscu wydarzyło się coś strasznego. Nie dawało nam to spokoju, poszukaliśmy informacji w historii pałacu, jak się okazało, przeczucie nas nie myliło. Teren zamku jest miejscem martyrologii! Podczas okupacji pluton niemieckiej żandarmerii, pod murami otaczającymi dziedziniec, rozstrzelał około 80 Polaków i 70 Żydów, a w parku pojawiły się żołnierskie mogiły. Żeby tego nie było zbyt mało, legenda jest równie wstrząsająca.

Legenda: Według legendy córka właściciela zamku zakochała się w biednym szewczyku, ojciec nie chciał pozwolić na ich miłość i zamknął córkę w jednej z komnat. Dziewczyna nie mogąc znieść  myśli o areszcie, nocą wymknęła się do swego ukochanego. Niestety wpadła do studzienki, nikt na czas nie zdążył jej pomóc. Po jej śmierci w miejscu studzienki postawiono figurę Matki Bożej. Podobno w parku można spotkać ducha dziewczyny.

Wstęp: wolny, nie można wejść do wnętrz
Położenie: Pilica, śląskie

Pałac w Pilicy, widok od frontu
Ścieżka wiodąca do pałacu
Czyżby to figurka Matki Bożej postawiona w miejscu śmierci dziewczyny z legendy?

Rzeźba sów w fontannie autorstwa Bronisława Chromego, wcześniej była tutaj rzeźba słoniaSfinks flankujący wejście do pałacu

Mury obronne
Pałac w Pilicy, widok od południa

8. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu jest usytuowany na górze Janowskiego w środkowej części Jury Krakowsko - Częstochowskiej, został wybudowany na zlecenie Kazimierza III Wielkiego w latach około 1350 - 1370. Zwiedzanie zamku wyznacza trasa, zaraz po wkroczeniu na dziedziniec odnajdujemy strzałki wskazujące drogę. Kolejno przechadzaliśmy się przez ruiny izby sypialnianej, biblioteki, zbrojowni z wystawą zbroi, dziedzińca gospodarczego z rekonstrukcją drewnianych krużganek, skarbca czy kaplicy, ale co najważniejsze, wdrapaliśmy się na wieżę widokową, po tych stromych schodach! Kończąc zwiedzanie zamku udaliśmy się w kierunku pobliskich formacji skalnych znajdujących się na podzamczu, gdzie mieści się współczesna wystawa - sala tortur, która ukazuje jakich okrutnych czynów dokonywano w średniowieczu.

 Legenda: Według legend nocą na zamku pojawia się czarny pies z pobrzękującym łańcuchem, podobno w latach 60-tych widzieli go dwaj rolnicy. Nie tak dawno temu, młodzieniec, który nie dowierzał opowieściom o psie, postanowił zanocować na zamku, przyznał on, że słyszał dźwięk łańcuchów i powarkiwanie, przed czym z przerażeniem uciekał. Dźwięk zagonił go, aż do stawu, gdzie ukazał się psi łeb. 

Wstęp: ulgowy 8 zł, normalny 12 zł; bilet łączony "zamek + gród" ulgowy 11 zł, normalny 16 zł 
Położenie: Podzamcze, śląskie
Dziedziniec Pański
Widok na Gród na Górze Birów

Wszędzie były takie schody!


Dziedziniec gospodarczy z rekonstrukcją drewnianych krużganek
+ Gród na Górze Birów

Na Górze Birów została zrekonstruowana drewniana osada z okresu XIII i XIV wieku. Na jego terenie znajduje się chata, wieża strażnicza, wał z palisadą i wieżą obronną.

Wstęp: ulgowy 4 zł, normalny 5 zł; bilet łączony "zamek + gród" ulgowy 11 zł, normalny 16 zł
Położenie: Podzamcze, śląskie


Widok na Gród na Górze BirówSchody prowadzące do grodu


 + Okiennik Wielki

Okiennik Wielki na Jurze nazywany również Dużym lub Skarżyckim to formacja skał wapiennych, według badań 100 tys. lat temu gościł człowieka pierwotnego


Legenda: Według legendy u podnóża skały mieścił się drewniany gród zamieszkały przez zbójników, którzy zdobyte skarby ukrywali wewnątrz skalnej jaskini. Pewnego dnia do osady przyszedł mężczyzna prosząc o nocleg, jednak spotkała go śmierć z rąk zbójów, wtedy z nieba uderzyły pioruny niszcząc gród i tworząc charakterystyczne okno.

Wstęp: wolny
Położenie: Piaseczno, śląskie
 

9. Zamek Bąkowiec

Zamek Bąkowiec znajduje się we wsi Morsko, na terenie ośrodka wypoczynkowego - Ośrodek Rekreacyjny "Morsko". Tak jak wszystkie Orle Gniazda warownia w Morsku została usytuowana na wyniosłej skale w XIV wiek. Zamek miał wielu właścicieli, jednym z nich w 1927 roku był Witold Czeczott, architekt, wybudował on budynek na skale z materiału odzyskanego z murów warowni. Aktualnie zamek jest w trakcie odbudowy, można go jedynie obejść dookoła.
 
Legenda: Według legendy, gdzieś na terenie zamku ukryty jest skarb pozostawiony przez mężczyznę, który wyjechał na wojnę i nigdy nie wrócił


Wstęp: wolny, nie można wejść do wnętrz
Położenie: Morsko, śląskie

 

Zamek Bąkowiec od frontu


Wejście do domu Czeczotta

 

+ Pałac we Włodowicach

Pałac został wybudowany w drugiej połowie XVII wieku przez Stanisława Warszyckiego, gościł tu Jana III Sobieski, a także August III Sas. W 1870 roku zyskał miano "Aten Olkuskich" dzięki założonej tutaj wyższej szkole ogrodniczej przez Michała Poleskiego. Przy szkole działało laboratorium chemiczne i fizyczne, a także biblioteka licząca 10 tysięcy tomów cennych dokumentów.

Wolny: wolny,  nie  można wejść do wnętrz
Położenie: Włodowice, śląskie


 

10. Zamek Mirów

Zamek powstał w XIV wieku, ale przed jego powstaniem istniał tu gród drewniany zabezpieczający granice kraju. Aktualnie warownia należy do rodziny Laseckich i jest w fazie odbudowy, przypuszczalnie za kilka lat będzie podobny do tej w Bobolicach. Dziś zamek można obejść dookoła i zobaczyć jego pozostałości, a w przyszłości przenieść się w czasie i podziwiać jego odrestaurowane wnętrza. To dobry moment, aby uchwycić jego pozostałości i móc porównać jak zmieni się za kilka lub kilkanaście lat.

Legenda: Według legendy zamkiem w Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia, obydwie warownie łączyły podziemne lochy, w których ukryto skarby. Skarbów tych pilnowała czarownica mająca czerwone oczy oraz pies, w którym tkwił zły duch. Po powrocie z wojny jeden z braci przywiózł ze sobą księżniczkę, drugi zakochał się w niej. Brat, który ją przywiózł był tak zazdrosny, że zamknął ją w lochach, a czarownicy rozkazał jej pilnować. Drugi z braci chcąc pocieszyć księżniczkę poszedł ją odwiedzić,  gdy czarownica odleciała na Łysą Górę. Kiedy zobaczył to ten, który ją przywiózł zabił swojego brata, niedługo później podczas burzy uderzył w niego piorun. Podobno księżniczka nadal znajduje się w lochach pilnowana przez czarownicę.

Wstęp: wolny, nie można wejść do wnętrz
Położenie: Mirów, śląskie11. Zamek Bobolice

Jak większość jurajskich warowni, zamek został wybudowany w XIV wieku przez Kazimierza III Wielkiego, a wraz z nim powstała osada. Zamek w Bobolicach to bez wątpienia najlepiej odrestaurowana z warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Warto podkreślić, że zamek ten, tak samo jak zamek w Mirowie, należy do rodziny Laseckich, która zrekonstruowała warownię w całości z własnych funduszy, bez dofinansowań. Zamek wygląda jak z bajki, nie bez powodu Disney wyprodukował tutaj swój teledysk do "Meridy Walecznej", a TVP wykonało zdjęcia do "Korony królów".

Legenda: Legendy mówią o Białej Damie ukazującej się na balkonie zamku, nazwanym Jaskółczym Gniazdem. Według kronik z XV wieku przedstawiciel rodu Krezów porwał i przetrzymywał swoją bratanicę.


Wstęp: ulgowy 10 zł, normalny 15 zł, rodzinny 30 zł
Położenie: Bobolice, śląskie


Widok od strony wschodniej

Brama Laseckich


"Na tym szafocie żywot zakończyła serialowa Baśka z Korony Królów"


Panorama zamku, od strony południa

+ Zabytkowe stodoły w Żarkach

Zespół 32 zabytkowych stodół został wybudowany w II połowie XIX wieku, przechowywano w nich sprzęt rolniczy oraz plony. Murowane stodoły oddalone od domostw miały uchronić plony przed często wybuchającymi pożarami w mieście.

Wstęp: wolny
Położenie: Żarki, śląskie12. Zamek i rezerwat "Ostrężnik"

Ruiny zamku znajdują się na terenie Rezerwatu Przyrody "Ostrężnik", pozostałości leżą na szczycie wzniesienia i prawdopodobnie pochodzą z XIV wieku. U podnóża góry znajduje się Jaskinia Ostrężnicka, której korytarze osiągają długość 90 m. Aby dotrzeć do rezerwatu należy udać się leśną ścieżką w głąb lasu rozpoczynającą się przy parkingu baru "Ostrężnik"

Legenda: Według miejscowych podań zamek był siedzibą zbójników, którzy ukryli swe skarby w podziemiach.

Wstęp: wolny
Położenie: Janów, śląskie


Ruiny zamku "Ostrężnik"

Jaskinia Ostrężnicka+ Pałac Raczyńskich

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku został wybudowany w XIX wieku. Obecnie teren wraz z Dworkiem Krasińskich  należy do Państwowego Technikum Rolniczego.

Wstęp: wolny
Położenie: Złoty Potok, śląskie13. Zamek Olsztyn

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy powstał już w XIII wieku, a Kazimierz Wielki znacznie go rozbudował. Warownia znajduje się na rozległym terenie, a ze szczytu góry rozciągają się wspaniałe widoki. Zamek w Olsztynie to ostatnie Orle Gniazdo na szlaku, po terenie warowni spacerowaliśmy późnym wieczorem i wczesnym rankiem, nie spotkaliśmy żadnej zjawy.

Legenda: Legenda mówi o zjawie błąkającej się nocami po zamku, duchu Maćka Borkowica, który był przeciwnikiem polityki króla Kazimierza Wielkiego. Za swe czyny został wygnany z kraju, jednak wrócił po 4 latach i nie zaprzestał knuć przeciwko królowi. Został złapany i skazano go na śmierć głodową, uwięziono go w lochach zamku. Dziennie dostawał dzban wody i wiązkę siana, wytrzymał 40 dni. Według jednej z plotek król chciał się zemścić za schadzki z królową.


Wstęp: ulgowy 4 zł, normalny 7 zł
Położenie: Olsztyn, śląskie

Nocleg pod zamkiem w Olsztynie


14. Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie

Sanktuarium powstało w II połowie XIV wieku, a już w XV Jasna Góra stała się popularnym miejscem pielgrzymkowym, obecna zabudowa pochodzi z XVII wieku.

Wstęp: wolny
Położenie: Częstochowa, śląskie

+ Zalew Porajski

Całkowicie przypadkowo trafiliśmy na zalew w Jastrzębiu i tutaj spędziliśmy resztę dnia odpoczywając po intensywnych 3 dniach busowej wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd.

Wstęp: wolny
Położenie: Jastrząb

Zalew Porajski

Szlak Orlich Gniazd przemierzyliśmy w 3 dni, łącznie pokonując 550 km. Wybierając się na szlak trzeba przygotować się na długie spacery, gdyż wszystkie Orle Gniazda położone są na szczytach gór. Trasa wywarła na nas ogromne wrażenie, na tak krótkim odcinku mieszczą się zamki wzniesione za panowania jednego Króla, które strzegły granic królestwa.

Mamy nadzieję, że nasze relacje będą dla Was przydatne, dlatego zebraliśmy wszystko w jedno miejsce i przygotowaliśmy nasz własny przewodnik do pobrania za darmo! Będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie i dacie nam znać czy się sprawdził!https://drive.google.com/drive/folders/1Nul8cSTOLn71DPagX7sRqTBQyGje54Iz?usp=sharing

POBIERZ TUTAJ!Pozdrawiamy serdecznie!
Dagmara i MateuszPierwsza część dostępna jest tutaj:

Szlak Orlich Gniazd - część 1

http://dziennik-fotograficzny.blogspot.com/2018/05/szlak-orlich-gniazd-1.html

26 komentarzy:

 1. Jestem po prostu zachwycona ! Piękne zdjęcia, super opis - aż się chce wskoczyć w auto i samemu wybrać na wyprawę :) Swoją drogą niezła bryka :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealna trasa na wakacje! Piękne widoki! : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczna wyprawa! Zamek Ogrodzieniec z pewnością wpisuje się na moją listę miejsc do odwiedzenia! 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie zamek Ogrodzieniec to must have, szczególnie że mieszkam tak niedaleko :) bardzo fajny, inspirujący wpis, kiedyś podążę Twoim śladem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Ogrodzieniec i Pieskową Skałę. Jak byłam mała, często tam jeździliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam poruszać się wśród takich ruin, zwiedzać takie miejsca, ślady przeszłości. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miejsca, muszę sobie zapisać

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny ten pałac w Pilicy. Zamek w Bąkowcu nie był mi znany. Szkoda że do tych dwóch miejsc nie można wejść.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim marzeniem jest zobaczyć kiedyś te miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że skończyliście w moim mieście. Super wyprawa i świetny ten busik :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna relacja i przepiękne zdjęcia! I bardzo wyjątkowy samochód ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna wyprawa, piękne widoki - czegoż chcieć więcej? ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny wpis! Widzę, że jeszcze trochę zamków zostało mi do zwiedzenia. Najważniejszy (Bobolice) mam już odhaczony :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zazdroszczę ! Widoki przepiękne i sama podróż ekscytująca. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. wow ! widoki po prostu zapieraja dech w piersi, coś cudownego. chociaz nie wiem czy moje dziecko daloby rade tyle chodzic, bo ona czasem to taka leniwa, ale tez za duża na wózek :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Też w majówkę byłam na Orlich Gniazdach! i w Żarkach też, ale na kirkucie:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Busik szalenie mi się podoba, naszej rodzinie przydałby się taki. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo chętnie skorzystam z przewodnika :D Fajny pomysł na wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. To się nazywa przygoda! Przypomnieliście mi naszą studencką majówkę w tamtych stronach... Trochę czasu już minęło - wtedy Bobolicom daleko było do obecnego stanu ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ale piękne miejsca odwiedziliście, muszę wziąć się za podróżowanie po Polsce, a nie tylko zagranicą :D Mieliście mega busa i jeszcze te zdjęcia mają cudowny klimat... Obserwuję i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mieszkam w niedalekim sąsiedztwie jury krakowsko- częstochowskiej. Za dzieciaka odbyliśmy z rodzicami wiele wycieczek do zamków na szlaku Orlich Gniazd, a w jednym z nich miała nawet miejsce nasza ślubna sesja :) Uwielbiam je!

  OdpowiedzUsuń
 22. Super materiał!! Ogrom pracy ale i fajna wycieczka;))

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziennik Fotograficzny , Blogger